تبلیغات
مخزن نفت - گاز از خام تا فرآورده
نفت طلای سیاه

گاز از خام تا فرآورده

نویسنده :petroman
تاریخ:دوشنبه 18 آذر 1387-06:29 ب.ظ

گاز از خام تا فرآورده

ذخائر زیر زمینی نفت و گاز

سوختهای فسیلی شامل نفت و گاز در عمق سه تا چهار کیلومتری اعماق زمین و در خلل و فرج لایه های آن و با فشار چند صد اتمسفر بصورت ذخیره میباشند. گازهای طبیعی زیرزمینی یا به تنهایی و یا به همراه نفت تشکیل کانسار (معدن) می‌دهند. که در هر دو صورت از نظر اقتصادی بسیار گرانبها می‌باشد. درصورت همراه بودن با نفت گازها در داخل نفت حل می‌شوند، و عمدتا نیز بهمین صورت یافت میگردد و در این رابطه مولفه های فیزیکی مواد – حرارت و فشار مخزن تاثیرات مستقیم دارند و نهایتا درصورت رسیدن به درجه اشباع تجزیه شده و بلحاظ وزن مخصوص کمتر در قسمت‌های فوقانی کانسار و بر روی نفت یا آب به شکل گنبدهای گازی (GAS DOME) قرار میگیرند.گاهآ درمخازن گازهای محلول در آب نیز مشاهده شده است
گاز متان در حرارت و فشار موجود درکانسارها متراکم نمیگردد بنابراین

 همیشه بصورت گاز باقی مانده ولی در مخازنی که تحت فشار بالا هستند بشکل محلول در نفت در میاید . سایر اجزای گاز طبیعی در مخازن نسبت به شرایط موجود در کانسار در فاز مایع یا فاز بخار یافت میشوند. گازهای محلول در نفت بمثابه انرژی و پتانسیل تولیدمخزن بوده و حتی المقدور سعی میگردد به روشهایی از خروج آنها جلوگیری گردد ولی در هر حال بسیاری از گاز محلول در نفت در زمان استخراج همراه با نفت خارج میگردد .در سالهای پیش از انقلاب در صد بالایی از آن از طریق مشعل سوزانده میشدو بهدر میرفت ولی در سالهای بعد تا بحال بتدریج و با اجرای طرهایی منجمله طرح آماک از آنها به عنوان تولیدات فرعی استحصالی از میادین نفت کشور بمنظور تزریق به مخازن نفتی - تولید مواد خام شیمیایی و سوختی با ارزش استفاده می‌کنند.

استخراج گاز
در ایران گاز طبیعی خام را از دو نوع چاه استخراج مینمایند .

1 – چاههای مسقل گازی - از قبیل میادین گاز پارس جنوبی – نار و کنگان – خانگیران - تابناک- حوزهای شانون، هما، وراوی و میدان گازى پازنان و غیره .

2 – چاههای نفت - از قبیل میادین اهواز – آغاجاری – مارون - گچساران – بی بی حکیمه - - رامشیر و غیره .

ترکیبات گاز طبیعی خام
1 - گاز طبیعی خام که از چاههای مستقل گازی استخراج میگردد و هنوز فرایندهای سرچاهی و پالایشی را طی نکرده است عمدتا از هیدروكربور متان بعلاوه گاز اتان و همراه با هیدروكربورهای دیگر( سنگین و مایع) مانند پروپان – بوتان - و هیدروكربورهای سنگین تر یا چكیده نفتی (CONDENSATE) بعلاوه بنزین طبیعی ( NATURAL GASOLINE) و همچنین مقداری از ناخالصی های غیر هیدروکربوری شامل بخار آب (H2O), كربن دی اكسید(CO2) , كربن منواكسید (CO), نیتروژن (N), هیدروژن سولفید (H2S), هلیوم (HE) كه درصد هر كدام بستگی به نوع مخازن دارد تشكیل شده است .
این چاهها اصولا قادر به تولید در اندازه های تجاری بوده و محصول آنها با نام گاز غیر همراه ( NON -ASSOCIATED GAS) نیز شناخته میگردند گازهای استخراجی از چاههای مستقل گازی یا نفت همراه ندارند و یا مقدارنفت همراه آن بسیار ناچیز میباشد.
گاز طبیعی خام استخراجی از چاههای مستقل گازی با خود مقداری شن - ماسه و آب شور بهمراه دارد که قبل از ارسال به تاسیسات پالایشی در مجموعه تاسیسات سر چاهی و توسط ساینده ها از گاز جدا میگردند.
دستگاههای گرمکن موجود در نقاط مشخصی درطول خط لوله تا مرکز جمع آوری نیز مانع از انجماد بخار آّب موجود در گاز میگردند زیرا در صورت نبود این تجهیزات ترکیبات جامد و نیمه جامد هیدرات های گاز طبیعی احتمالی(کریستالهای یخ) در روند کار سیستم گردآوری ایجاد مشکلات عدیده مینمایند.

2 - گاز طبیعی خام از چاههای نفت نیز بدو صورت استخراج میگردد.
الف - در صورتی که گاز، محلول در نفت خام باشد گاز محلول (SOLUTION GAS ) نام دارد.
ب - در تماس مستقیم ولی جدا از نفت باشد گاز همراه (ASSOCIATED GAS) نامیده می شود .

مشخصات و مزیتهای گاز طبیعی
گاز طبیعی(متان – CH4) حاصل از عملیات فرآورش نهایی دارا ی مشخصات بدون رنگ – بدون بو و سبکتر از هوا میباشد. ارزش حرارتی یك گاز، مقدار حرارتی است كه در اثر سوختـن یك مترمكعب آن گاز ایـجاد می شود که بدین ترتیب ارزش حرارتی هر متر مکعب متان تقریبا معادل ارزش حرارتی یک لیتر نفت سفید میباشد و به عبارت دیگر چنانچه یک فوت مکعب از آن سوزانده شود معادل با 252 کیلو کالری انرژی حرارتی آزاد مینماید که از این لحاظ در مقایسه با دیگر سوختها بسیار قابل توجه میباشد . هیدروکربنها با فرمول عمومی CnH2n+2 اجزاء اصلی گاز طبیعی بوده و منابع عمده انرژی میباشند . افزایش اتمهای کربن مولکول هیدروكربن را سنگینتر و ارزش حرارتی آن افزونتر میسازد. ارزش حرارتی هیدروکربنهای متان و اتان از 8400 تا 10200 كیلو كالری بازای هر مترمكعب آنها می باشد .
ارزش حرارتی هیدروکربن پروپان برابر با 22200 كیلو كالری بازای هر مترمكعب آن می باشد . ارزش حرارتی هیدروکربن بوتان برابر با 28500 كیلو كالری بازای هر مترمكعب آن می‌ باشد . گاز طبیعی شامل 85 درصد گاز متان و 12 درصد گاز اتان و 3 درصد گاز پروپان، بوتان، ازت و غیـره می باشد
گاز طبیعی حاصل از میادین گازی سرخس حاوی متان بادرجه خلوص 98 درصد میباشد. ارجحیت دیگر گاز گاز طبیعی(متان – CH4) به سایر سوخت ها آن است که گاز طبیعی تمیز ترین سوخت فسیلی است زیرا نه تنها با سوختن آن گاز سمی و خطرناك منواكسید كربن تولید نمیگردد بلکه جالب است بدانیم که ماحصل سوخت این گاز غالبا آب بهمراه حداقل میزان دی‌اكسیدكربن در مقایسه با تمام سوختهای فسیلی میباشد .

در یک تحقیق از میزان آلایندگی گاز طبیعی و دیگر سوخت های فسیلی یافته ها به شرح ذیل بودند . میزان انتشار co2 در گاز طبیعی 6/53 درصد، پروپان 67 درصد، بنزین 7/72 درصد، نفت گاز 76/2 درصد، نفت کوره 3/79 درصد و زغال سنگ 1/82 درصد به ازای یک واحد گرما(Kg co2/Gj) است لذا با توجه به موارد فوق می توان از آن به عنوان سوخت برتر - ایمن و سالم در محیطهای خانگی- تجاری و اداری که دارای فضاهای بسته و محدود میباشند استفاده نمود.

دمای احتراق خود به خود گاز طبیعی 649 درجه سانتی گراد است. دمای جوش متان 49/ 161 درجه سانتی گراد زیر صفر است .فرایند تبدیل گاز طبیعی به گاز مایع LN G در همین درجه حرارت صورت میگیرد.
یکی از عوامل مهم و مؤثر در کامل سوزی گاز طبیعی و آبی سوزی شعله تامین هوای کافی است. میزان هوای لازم جهت هر مترمكعب گاز طبیعی هنگام سوختن حدودأ 10 مترمكعب میباشد. آبی تر بودن شعله بمعنی دریافت بهتر و بیشتر هوا می باشد.

فرآورش گازطبیعی
مجموعه عملیات پیچیده ای است شامل فرایندهایی بقرار و ترتیب ذیل که در جریان آن بتوان گاز طبیعی را که شامل عمدتا متان بعنوان اصلیترین ماده و با درصد خلوص 80 تا 97 میباشد را بعنوان محصول نهائی پالایش نمود, صمن آنکه در این فرایندها علاوه بر استحصال گوگرد ترکیبات ارزشمند مایعات گازطبیعی (NATURAL GAS LIQUIds –NGL)شامل گاز مایع LPG)) و (CONDENSATE) که تمامآ در ردیف اقلام صادراتی نیزبشمار میایند جداسازی میگردند.

تفکیک گاز و نفت

گاز همراه با نفت
گازی که همراه نفت است الزاما باید از آن جدا شود تا نفت خالص و پایدار بدست آید. در صورتی که نفت و گاز استخراجی از چاه مستقیما به مخازن ذخیره نفت هدایت گردند.بعلت سبک و فرار بودن گاز مقداری از آن از منافذ فوقانی مخزن ذخیره خارج شده و در ضمن مقداری از اجزای سبک و گرانبهای نفت را هم با خود خارج می‌کند. از این رو نفت را پس از خروج از چاه و پیش از آنکه به مخزن روانه گردد به درون دستگاه تفکیک نفت و گاز هدایت می‌کنیم.
عملیات تفکیک گاز همراه از نفت خام اصولا با ابزار موجود در سر چاه و طی فرایندهای سرچاهی ، انجام می شود .این عمل توسط دستگاهی بنام جداکننده سنتی که هیدرو کربورهای سنگین و مایع را از هیدروکربورهای سبکتر و گازی تفکیک مینماید صورت میگیرد. سپس این دو هیدروكربن برای فرآورش بیشتر به مسیرهای مجزایی هدایت شده تا عملیات تصفیه ای لازم برروی آنها صورت گیرد.
این دستگاه به شکل یک استوانه قائم دربسته بوده که در آن با استفاده از نیروی گرانش ذرات گاز از هم باز و به اصطلاح منبسط می‌گردد، و در این ضمن از سرعت آن نیز کاسته می‌شود. وقتی فشار و سرعت گاز به مقدار زیادی کاهش یافت بخش انبوهی از گاز ، از نفت جدا می‌گردد. آنگاه گاز حاصل را توسط لوله بمخزن دیگری هدایت می‌کنند گازی که از دستگاه جدا کننده خارج می‌گردد، غالبا از نوع گاز تر بوده و حاوی مقدار زیادی بنزین سبک(طبیعی) نیز میباشد. بنزین سبک (طبیعی) به لحاظ آنکه دارا ی ارزش فراوانی میباشد الزاما باید در مراحل بعدی از گاز طبیعی جدا گردد .

گاز محلول در نفت خام
در مواردی که گاز در نفت خام محلول است مقداری از آن به جهت ماهیت گاز و تحت تاثیر کاهش فشار موجود در سر چاه از نفت جدا میگردد و سپس این دو گروه از هیدروكربنها برای فرآورش بیشتر هر یک به مجاری مخصوص بخود فرستاده می شوند.

1– تفکیک مایعات گازی
این فرایند اولین مرحله از مجموعه عملیات پالایش گاز طبیعی خام میباشد . در به عمل آوری مایعات گازطبیعی فرایندی سه مرحله ای وجود دارد. زیرا ابتدا مایعات (NGL) توسط جاذب NGL از گازطبیعی استخراج و سپس ماده جاذب طی فرایند دوم قابلیت استفاده مجدد (مکرر) را در فرایند ابتدایی کسب مینماید و نهایتا در فرایند سوم عناصر تشکیل دهنده و گرانبهای این مایعات نیز باید از خودشان جدا سازی شده و به اجزای پایه ای تبدیل گردند . که این فرایند در یك نیروگاه فرآورش نسبتا متمركز بنام کارخانه گاز مایع بر روی مایعات حاصل انجام می شود. بخش اعظم مایعات گازی درمحدوده بنزین و نفت سفید می باشد . ضمن آنکه میتوان فرآورده های دیگری مانند حلال و سوخت جت و دیزل نیز از آن تولید نمود. مواد متشكله در مایعات گازطبیعی (NGL) عبارتند از .

1- 1 اتان - ماده ای است ارزشمند و خوراک مناسب جهت مجتمع های پتروشیمی و تبدیل آن به ماده ایی با ارزش بیشتر به نام اتیلن و پلی اتیلن . گازطبیعی میدان پارس جنوبی حدودآ حاوی شش درصد اتان میباشد كه با جداسازی آن و ساخت اتیلن و پلی اتیلن مزیت های اقتصادی فراوانی برای کشورمان ایجاد می شود. کاربردفناوری تفکیک اتان از مایعات گازی در ایران بسیار جدید است و هم اکنون در فازهای 4و5 پارس جنوبی بکارگرفته میشود
1- 2 گاز مایع (LPG) – گاز مایع عمدتآ شامل پروپان و بوتان بوده که آن را میتوان با پالایش نفت خام نیز بدست آورد. ضمنآ در فرایند شكست ملكولی (کراکینگ) نفت خام و یا فرایند افزایش اكتان بنزین (ریفرم کاتالیستی) نیز این ماده ارزشمند به صورت محصول جانبی حاصل می شود . درصد پروپان و بوتان موجود در گاز مایع (LPG) که مصارف سوختی در خودرو (کمتر) و در منازل (بیشتر) دارد متغیر بوده بطوری که در فصل گرم پروپان کمتر و در فصل سرد پروپان بیشتر خواهد بود در فصل سرد افزایش در صد پروپان به علت سبکتر بودن باعث تبخیر بهتر سوخت میگردد . معمولا درصد پروپان در گاز مایع بین 10 الی 50 درصد متغیر است .
1- 3 كاندنسیت ( condensate) شامل ترکیبات سنگینتر از بوتان ( (C4H10 – مولکولهایی دارای اتمهای کربن بیشتر و حالت مایع درشرایط اتمسفر را شامل میگردند. این ترکیبات را میتوان بمنظور صادرات پس از تثبیت فشار بخار و تنظیم نقطه ی شبنم طبق مشخصات اعلام شده متقاضی (خریدار) به مخازن انتقال یافته و بمحض تکمیل ظرفیت مخزن صادر شوند. ولی این گروه از هیدرکربورها بلحاظ ارزشمندی بیشتری که نسبت به دیگر محصولات جدا شده دارند مقرون به صرفه است كه طی فرایند دیگری در پالایشگاه کاندنسیت به سوختهایی تبدیل گردد که تا کنون در پالایشگاههای نفت از پالایش نفت خام حاصل میگردید ولی اینبار همراه با مزیتهایی که خواهد آمد . با توجه به اینکه پالایشگاه 500 میلیون دلاری كاندنسیت (مایعات گازی) در امارات متحده عربی بخشی ازخوراك مورد نیاز خود را از ایران تامین مینماید و حجم فراوان مایعات گازی که با بهره برداری از فازهای پارس جنوبی و دیگر پالایشگاههای گاز کشور حاصل میگردد، احداث پالایشگاه های کاندنسیت با امکاناتی شامل یك برج تقطیرو چند فرآیند تصفیه و ریفرمینگ كاتالیستی بنا به مزیتهای موجود در ذیل بسیار حائز اهمیت میباشد .

1 - تولید بنزین بیش از دو برابر بنزین تولیدی در پالایشگاههای نفت.
2 - بدون تولید اندکی از نفت كوره و طبعا رفع مشكلات ناشی از تولید این فراورده ضمن آنکه باقیمانده های تقطیر مایعات گازی نیز به محصولات میان تقطیر و سبک تبدیل میگردد .
3 – در ازای تخصیص نیمی از تجهیزان موجود در پالایشگاه های نفت خام به پالایشگاه كاندنسیت میتوان محصولات با ارزش بیشتری تولید نمود .
4 - هزینه تولید هر واحد محصول دراین نوع پالایشگاه، بسیار پایین تراز پالایشگاه نفت خام است.
5 - میزان سرمایه گذاری در مقایسه بااحداث پالایشگاه نفت خام حدوداً به نصف میرسد.
6 - درصورتی كه مجموعه مایعات گازی تولیدی كشور به تولید بنزین و فراورده های دیگر اضافه شود، تا سال 1390 نیازی به واردات بنزین نخواهد بود

درحال حاضر کلیه مایعات گازی تولیدی در دو بخش صنایع پتروشیمی و پالایشگاه ها جهت خوراک مورد استفاده قرارگرفته و بخش سوم آن نیز صادر میگردد . مایعات گازی حاصل از پالایش گازهای ترش نیز ترش بوده و حاوی درصد فراوانی از هیدروژن سولفید و مركپتان میباشد . بنابراین بعد از تقطیر و تهیه فراورده ها نیاز به فرایندهای پالایشی جهت زدودن و یاکاستن از میزان گوگرد و مركپتان موجود دارند
هم اکنون پالایشگاه قدیمی مایعات گازی در بندرعباس روزانه 260 هزار بشکه نفت خام و 20 هزار بشکه مایعات گازى را فرآورش میکند . احداث پالایشگاه جدید مایعات گازی در بندرعباس به شرکت سرمایه گذاری نفت سپرده شده و مطالعات آن در حال انجام است. پالایشگاه جدید مایعات گازی در بندرعباس و با ظرفیت 360 هزار بشکه احداث میگردد . و تا کنون طراحی بنیادی و اخذ دانش فنی آن طبق برنامه توسط شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت به پایان رسیده است .
قدیمیترین پروژه از این دست پروژه واحدهای تقطیر مایعات گازی پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد(خانگیران) است که پیشینه 20 ساله دارد . درآن زمان پیشنهاد داده شد که مایعات تولیدی از میادین شمال شرقی( خانگیران )در واحدهای تقطیر به فرآورده های نفتی همچون حلال های ویژه نفتی ، نفتا ، نفت سفید و گازوئیل مرغوب تبدیل شود. پروژه واحدهای تقطیر مایعات گازی خانگیران مورد تایید برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران نیز قرارگرفت . شرکت ایتالیایی I.M.S در سال 1380طی یک مناقصه مسئولیت ساخت واحدهای تقطیر را بدست گرفت . این شرکت در همان سال (1380 ) مشغول ساخت دستگاه های مربوطه شد که بنا به پیش بینی مجری وقت طرح های پالایش گاز شرکت ملی گاز ایران حداکثرتا یک سال بعدبه اتمام می رسد . که خوشبختانه جدیدآ خبر ها حکایت از راه اندازی این تاسیسات دارد .

2- حذف دی اكسیدكربن و سولفور
بعد از جداسازی مایعات گازی از گاز طبیعی خام دومین قسمت از فرآورش گاز نیز صورت میگیرد که شامل جداسازی دی اكسید كربن و سولفید هیدروژن است. گازطبیعی بسته به موقعیت چاه مربوط مقادیر متفاوتی از این دو ماده را شامل میگردد.
فرایند تفکیک سولفید هیدروژن و دی اكسید كربن از گازترش، شیرین كردن گاز نامیده می شود. سولفید هیدروژن و دی اكسید كربن را میتوان سوزاند و از گوگرد نیز صرفنظر نمود ولی این عمل باعث آلودگی شدید محیط زیست میگردد . با توجه به اینکه سولفور موجود در گاز عمدتآدر ترکیب سولفید هیدروژن ((H2S قرار داردحا ل چنانچه میزان سولفید هیدروژن موجود از مقدار 7/5 میلیگرم در هر متر مکعب گازطبیعی بیشتر باشد به آن گاز ترش اطلاق میگردد. وچنانچه از این مقدار کمتر باشد نیاز به تصفیه نمیباشد.
سولفور موجود درگازطبیعی به علت دارا بودن بوی زننده و تنفس های مرگ آور و عامل فرسایندگی خطوط لوله انتقال، گاز را غیر مطلوب و انتقال آن را پر هزینه میسازد. تکنیکهای مورد استفاده در فرایند شیرین سازی گاز ترش موسوم به «فرایند آمین» که متداولترین نوع در عملیات شیرین سازی میباشد تشابه فراوانی با فرایندقبل( جاذب NGL) و فرایند بعدی خود یعنی نم زدایی توسط گلایكول دارند . مواد مورد استفاده دراین فرایند انواع محلول های آمین میباشد. دراین نوع فرایندها اغلب از دو محلول آمین باسامی مونو اتا نو ل آمین (MEA) و دی اتا نو ل آمین (DEA ) استفاده میگردد.
گاز ترش از میان برجی که با محلول آمین پر شده است جریان داده میشود .تشابه خواص ملکولی محلول آمین با سولفور موجود در سولفید هیدروژن باعث میگردد تا بخش عمده ای از مواد سولفوره جذب محلول گردد و سپس این محلول با شرکت در فرایند ثانوی ضمن جداسازی از سولفید هیدروژن جذب شده مجددا قابل بهره برداری در فرایند ابتدایی میگردد . روش دیگری در رابطه با شیرین سازی گاز ترش با استفاده از جاذب های جامد برای جداسازی دی اكسیدكربن و سولفید هیدروژن نیز وجود دارد. دی اكسیدكربن حاصل از فرایند از طریق مشعل وارد محیط شده و طبعآ آلودگی هایی از خود بجا میگذارد که اجتناب ناپذیر میباشد . ولی سولفید هیدروژن حاصل از فرایندقبل پس از انتقال به واحد گوگرد سازی با شرکت در فرایندی کاتالیستی و با واکنشهای گرمایی بنام فرایند کلاوس سولفور موجودرا بصورت مایع آزاد مینماید. مایع حاصل بعد ازانتقال به واحددیگری و بعد از عملیات دانه بندی و انبار میشود این فرایند تا 97 درصد سولفور موجود در گاز طبیعی را باز یافت مینماید. این ماده که سولفور پایه نامیده میشود بشکل پودر زرد رنگ بوده و آن را میتوان داخل محوطه پالایشگاه یا خارج از آن مشاهده نمو د. البته نظر به نیازبازار جهانی ، سولفور موجود بعد از استخراج و تصفیه و آماده سازی کامل جزو اقلام صادراتی محسوب و جداگانه به بازار عرضه می گردد .
مرکاپتان ها گروه دیگری از ترکیبات گوگرد دار میباشند که بایداز ترکیب گاز قابل مصرف توسط فرایندی از نوع غربال مولکولی جداسازی گردد .ازآنجاییکه سیستم لوله کشی های مشترکین فاقد هشدار دهنده های نشت گاز میباشد ضرورتآ و به همین منظور مقدار اندکی از آن که منجر به ضایعات در خطوط لوله نگردد را درترکیب گاز بجا میگذارند تا بکمک این مواد بودار (بوی تخم مرغ گندیده ) مصرف کننده از وجود نشتی در لوله های گاز آگاه گردد.

در همین رابطه در ایستگاههای CGS نیز بطور جداگانه مقداری مرکاپتان به جریان گاز تزریق میگردد . گاز میادین پارس جنوبی – نار و کنگان – سرخس و گاز همراه میدان آغاجاری از نوع ترش بوده و لذا حاوی مقدار معتنابهی گوگرد میباشد.
گاز میادین تابناک - شانون، هما، وراوی و گاز همراه میادین مارون و اهواز از نوع شیرین بوده و طبعا بعلت فقدان گوگرد و حذف فرایندهای مربوطه نسبت به گار میادین دیگر با ارزشتر میباشد.

3- نم زدایی یا رطوبت زدایی
3– 1 - رطوبت زدایی با محلول گلایکول
علاوه بر تفکیک نفت با گاز مقداری آب آزاد همراه با گازطبیعی وجود دارد که بیشتر آن توسط روش های جداسازی ساده در سر چاه یا در نزدیكی آن از گاز جدا می شود. در حالیکه بخار آب موجود در محلول گاز میبایست طی فرایندی بسیار پیچیده تحت عنوان عملیات نم زدایی و یا رطوبت زدایی از گازطبیعی تفکیک گردند .
در این فرایند بخار آب متراکم و موجود در سطح توسط ماده نم زدا جذب و جمع آوری میگردد. نوع متداول نم زدایی جذب (absorption) با عنوان نم زدایی گلایكول که ماده اصلی این فرایند میباشد شناخته می شود. در این فرایند، از مایع نم زدای خشك كننده حاوی گلایکول برای جذب بخار آب از جریان گاز استفاده می شود. دراین نوع فرایند اغلب از دو محلول گلایكول باسامی دی اتیل گلایكول (DEG) یا تری اتیل گلایكول (TEG) استفاده میگردد.
خواص ملکولی ماده گلایکول شباهت بسیاری با آب دارد لذا چنانچه در تماس با جریانی از گازطبیعی قرار گیرد، رطوبت آب موجود در جریان گاز را جذب و جمع آوری مینماید. ملکولهای سنگین شده گلایکول در انتهای تماس دهنده جهت خروج از نم زدا جمع و خارج میشو ند سپس گازطبیعی خشک نیزاز جانب دیگر به بیرون از نم زدا انتقال می یاید.
محلول گلایكول را از میان دیگ بخار به منظور تبخیر نمودن آب محلول در آن و آزاد کردن گلایكول جهت استفاده مجدد آن در فرایندهای بعدی نم زدایی عبور میدهند. این عمل با بهره گیری از پدیده فیزیکی یعنی وجود اختلاف در نقطه جوش آب تا 212درجه فارنهایت (100 درجه سانتیگراد ) و گلایكول تا 400 درجه فارنهایت صورت میگیرد.

3– 2 رطوبت زدایی با ماده خشك كننده جامد
رطوبت زدایی با ماده خشك كننده جامد که معمولا مؤثرتر از نم زداهای گلایكول هستند نیز با استفاده از روش جذب سطحی صورت میگیرد . جهت این کار به حداقل دو برج یابیشتر نیاز میباشد که بکمک یك ماده خشك كننده جامد شامل آلومینا یا ماده سیلیكاژل پرشده است. نم زدایی با ماده خشك كننده جامد اولین شیوه نم زدایی گازطبیعی با استفاده از روش جذب سطحی است گازطبیعی از داخل این برج ها، از بالا به پایین عبور داده میشوند. گازطبیعی دراین فرایند ضمن عبور از اطراف ذرات ماده خشك كننده رطوبت های موجود در جریان گازطبیعی به سطح ذرات ماده خشك كننده جذب میگردد و باتکمیل این فرایند تقریبا تمام آب توسط ماده خشك كننده جامد جذب شده و نهایتا گاز خشك از انتهای برج خارج شود.
این نوع از سیستم نم زدایی از آنجاییکه در رابطه باحجم فراوان گاز تحت فشارهای بالا مناسب هستند معمولا در انتهای یك خط لوله در یك ایستگاه كمپرسور قرار دارند. در این سیستم نیز همانند گلایکول در روش اول ماده خشک کننده جامد بعد از اشباع شدن از آب جهت احیاء و استفاده های مکرر از سیستمهای گرمکن با درجه حرارت بالا جهت تبخیر بخار آب موجود در گلایکول بکار گرفته میشوند .
گازطبیعی اینک با طی تمام مراحل تصفیه به طور كامل فرآورش و برای مصرف آماده گردید لذا در پایان با تقویت فشار آن تا حدود 1000 psi و پس از محاسبه حجم آن توسط سیستم اندازه گیری به خط لوله خروجی پالایشگاه هدایت و تحویل مدیریت منطقه عملیات انتقال گاز مربوطه میگردد.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Buy cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:11 ق.ظ

Cheers. Ample write ups!

cialis 5mg cialis 30 day sample look here cialis order on line cialis prices in england recommended site cialis kanada cialis 100 mg 30 tablet cialis daily new zealand comprar cialis 10 espa241a generico cialis mexico online prescriptions cialis
Buy generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:15 ق.ظ

You said it very well..
viagra vs cialis generic low dose cialis cialis sicuro in linea we choice cialis uk how to buy cialis online usa buy cialis cheap 10 mg only here cialis pills cialis online price cialis per pill cialis generika
Cialis canada
سه شنبه 13 آذر 1397 11:50 ب.ظ

Thank you! I enjoy it.
we choice cialis uk what is cialis deutschland cialis online compare prices cialis uk cialis 5 mg schweiz cialis generico lilly cialis daily reviews chinese cialis 50 mg cialis 20mg preis cf female cialis no prescription
Online cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 12:50 ب.ظ

This is nicely said! !
cialis rezeptfrei sterreich low dose cialis blood pressure price cialis wal mart pharmacy brand cialis nl buy cialis cialis cuantos mg hay cialis dosage amounts usa cialis online buying cialis on internet generic cialis tadalafil
Buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 01:20 ق.ظ

Cheers! Wonderful stuff.
cialis reviews cialis 10mg prix pharmaci how to purchase cialis on line cialis cuantos mg hay cialis 20 mg cost cialis qualitat trusted tabled cialis softabs buying cialis on internet comprar cialis 10 espa241a generic cialis 20mg uk
buy cheap cialis no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 12:18 ب.ظ

This is nicely said! .
cialis pills in singapore tadalafil viagra or cialis prix de cialis we like it cialis soft gel viagra vs cialis cialis kaufen we choice free trial of cialis cialis generico milano chinese cialis 50 mg
buy cialis usa
دوشنبه 12 آذر 1397 01:00 ق.ظ

Amazing posts. Kudos.
cialis generico online sublingual cialis online cialis authentique suisse order generic cialis online online cialis cialis qualitat effetti del cialis cilas tadalafil 5mg only best offers cialis use
Cialis 20 mg
یکشنبه 11 آذر 1397 11:53 ق.ظ

Info certainly taken!!
buy generic cialis where to buy cialis in ontario cialis kaufen cialis therapie cialis kaufen bankberweisung how does cialis work prescription doctor cialis if a woman takes a mans cialis online prescriptions cialis cialis soft tabs for sale
buy cialis pills online
یکشنبه 11 آذر 1397 12:54 ق.ظ

Regards. Plenty of postings!

cialis online deutschland purchasing cialis on the internet cialis 100 mg 30 tablet cialis en 24 hora effetti del cialis get cheap cialis cialis for daily use acquistare cialis internet cialis online cialis reviews
buy generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 11:40 ق.ظ

You said it adequately.!
no prescription cialis cheap cipla cialis online cialis prices in england cialis side effects dangers cialis tablets canadian discount cialis cialis para que sirve generic cialis in vietnam cialis online nederland cialis lowest price
Cialis 20 mg
شنبه 10 آذر 1397 12:25 ق.ظ

You made your point.
how does cialis work we recommend cialis best buy enter site very cheap cialis get cheap cialis sialis warnings for cialis cialis cuantos mg hay cialis generic american pharmacy cialis canadian cialis
buy cialis online us pharmacy
جمعه 9 آذر 1397 12:55 ب.ظ

Nicely put, Thanks.
recommended site cialis kanada cialis tablets viagra vs cialis vs levitra cialis 5 mg scheda tecnica cialis 10 doctissimo generic cialis levitra tadalafil 20mg buy cialis online cheapest cialis prezzo in linea basso if a woman takes a mans cialis
buy cialis medication
جمعه 9 آذر 1397 01:19 ق.ظ

Excellent stuff. Cheers!
deutschland cialis online deutschland cialis online cialis generic availability cialis 5mg prix cialis side effects dangers low cost cialis 20mg miglior cialis generico cialis 200 dollar savings card where do you buy cialis buy brand cialis cheap
buy cialis without a doctor's prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:57 ب.ظ

You've made your point.
generic cialis pill online cialis per paypa buying brand cialis online usa cialis online cialis prices in england generic cialis pro cialis super acti cialis generico lilly cialis for sale south africa prescription doctor cialis
Cialis 20 mg
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:39 ق.ظ

Many thanks! I like it!
prezzo cialis a buon mercato purchase once a day cialis cialis free trial cost of cialis per pill tadalafil generic only best offers cialis use online prescriptions cialis low dose cialis blood pressure order a sample of cialis tesco price cialis
buy cialis online cheap
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:13 ب.ظ

Nicely put. Cheers.
india cialis 100mg cost cialis italia gratis cialis italia gratis cialis online deutschland cialis soft tabs for sale cialis generika safe dosage for cialis we like it cialis soft gel enter site natural cialis callus
buy tadalafil
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:14 ق.ظ

With thanks! Valuable stuff.
cialis tadalafil online cialis 50 mg soft tab online cialis price cialis per pill cialis 5 mg para diabeticos bulk cialis online prescriptions cialis click now buy cialis brand cialis generico generic cialis at the pharmacy
Cialis pills
سه شنبه 10 مهر 1397 03:28 ق.ظ

Excellent stuff. Many thanks.
no prescription cialis cheap viagra vs cialis vs levitra cialis manufacturer coupon rezeptfrei cialis apotheke cialis 30 day sample generic cialis pill online cialis coupons printable cialis daily cialis ahumada cialis rezeptfrei
canadian pharmacycanadian pharmacy
شنبه 31 شهریور 1397 04:04 ب.ظ

Thank you, Loads of postings!

canada vagra drugstore online shopping are canadian online pharmacies safe canada online pharmacy canada drug pharmacy prescriptions from canada without online drug store canadian pharmaceuticals for usa sales canadian pharmaceuticals companies canadian pharmacies that are legit
http://viagravipsale.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:45 ب.ظ

Very good stuff, Many thanks.
how does cialis work tadalafil 10 mg cialis en mexico precio low dose cialis blood pressure buying cialis overnight cialis for sale cialis daily reviews 200 cialis coupon cialis name brand cheap cialis from canada
http://viagraessale.com/
سه شنبه 27 شهریور 1397 02:33 ب.ظ

Fantastic facts. Thank you.
cialis per paypa prices on cialis 10 mg canadian cialis viagra vs cialis cialis 5 mg para diabeticos cialis daily reviews we like it safe cheap cialis viagra or cialis american pharmacy cialis only best offers cialis use
http://cialisvipsale.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 02:35 ق.ظ

Nicely put, Regards!
generic cialis cialis tablets cialis preise schweiz cialis authentique suisse generic low dose cialis cialis 5 effetti collaterali ou acheter du cialis pas cher cialis for sale only best offers 100mg cialis cialis 20 mg cost
Generic viagra
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:23 ق.ظ

Many thanks! Useful stuff.
buy viagra without presc buy viagra pill viagra online canada best place to buy viagra online buy sildenafil tablets how old do you have to be to buy viagra kamagra where can i order viagra online viagra dosage viagra generic online pharmacy
cialisky.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:15 ق.ظ

Thanks a lot. Helpful information!
cialis generic availability enter site very cheap cialis cialis daily new zealand order generic cialis online viagra vs cialis vs levitra cialis e hiv generic cialis viagra cialis levitra i recommend cialis generico cialis pills in singapore
viagra prices
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:02 ق.ظ

Really plenty of useful advice!
sildenafil without prescription uk order cheap viagra online where can i get sildenafil what is viagra buy cheap viagra online with prescription viagra pharmacy can i buy viagra buy online viagra uk buy brand viagra usa viagra online
Cialis 20 mg
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:12 ق.ظ

Terrific material. Kudos!
can i take cialis and ecstasy cialis prezzo al pubblico cialis daily reviews enter site very cheap cialis cialis qualitat if a woman takes a mans cialis cialis kaufen cialis 10 doctissimo cialis 20 mg cost we choice cialis uk
Cialis canada
جمعه 7 اردیبهشت 1397 06:51 ب.ظ

Tips certainly used!!
cialis dosage cialis 30 day trial coupon cialis tablets for sale cialis daily dose generic cialis efficacit cialis therapie cialis y deporte cialis canada on line cialis australia org cipla cialis online
Buy generic viagra
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 03:38 ق.ظ

Nicely put, Regards.
viagra buy online uk cheap sildenafil tablets pharmacy order online how do i get viagra with a prescription online pharmacy for viagra cheap viagra with prescription how to get viagra cheap buy viagra uk cheap how to order viagra can i buy viagra over the counter
Generic cialis
جمعه 3 فروردین 1397 03:45 ب.ظ

Cheers, Quite a lot of facts!

deutschland cialis online only best offers cialis use generic for cialis tadalafil 20mg cialis 10 doctissimo cialis usa cost ou trouver cialis sur le net precios de cialis generico we use it cialis online store buy cialis online
Cialisnic
یکشنبه 27 اسفند 1396 10:29 ب.ظ

You actually reported it terrifically!
tarif cialis france generic for cialis buy brand cialis cheap cialis dosage 200 cialis coupon preis cialis 20mg schweiz where cheapest cialis price cialis best acheter cialis meilleur pri preis cialis 20mg schweiz
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30